2019. december

December 12-én két rendkívüli kémia óra volt iskolánkban. A mobillabor óráit Feketéné Szilvia a siófoki gimnázium kémia tanárnője tartotta 20 felsős tanítványunknak. Idén, ősszel indította ismét útjára a Természettudományos Oktatásért Szabó Szabolcs Emlékére Alapítvány ezt a Mobillabor hálózatot.  Szabó Szabolcs a Fazekas Gimnázium kémia tanára volt, sajnos fiatalon elhunyt és emlékére, munkásságának folytatására  hozta létre osztálytársa, Holtzer Péter az alapítványt, melynek célja, hogy kis és nagy  településekre eljutva népszerűsítse a kémiát, a természettudományos oktatás fontosságát igazolva.

A hetedikes és nyolcadikos gyerekek érdekes kísérleteket végezhettek. Különlegessége volt ezeknek a labor óráknak, hogy minimális vegyszert használva, főleg hétköznapi anyagok felhasználásával végeztek a tanulók kísérleteket. Megfigyelték a papír vízszívó hatását, ahol a hajszálcsövesség, mint fizikai jelenség nyert bizonyosságot. A kromatográfia módszerével szétválasztották a filctollban levő festékanyagokat. A víz felületi feszültségére egy játékos kísérletet végeztek el, ami nagyon látványos volt. Elbontották a vizet alkotórészeire. Állítottak elő hidrogén gázt, amit égő gyújtópálcával mutattak ki, és állítottak elő oxigént is, melyet parázsló gyújtópálcával mutattak ki. A tejszivárvány kísérlet bámulatba ejtett mindenkit. Szén-dioxidot is állítottak elő, amelytől a mécses lángja elaludt. A tanárnő elefántfogkrémes, éghetetlen papírzsebkendős, lidércfényes és fekete kígyós kísérlete zárta a rendkívüli kémia órát.

Biodiverzitás Védelmének Világnapja 2019.12.29.

VLT_Plakat_2019_compressed